مفهوم لات و لوریج در فارکس چیست؟ فرق لات و لوریج در فارکس

مفهوم لات و لوریج در فارکس

 

در چند سال اخیر، بازارهای مالی موردتوجه افراد زیادی واقع شدند. هر فرد که قصد داشته باشد در بازارهای مالی مانند بروکر های فارکس و کریپتو فعالیت کند باید با اصطلاحاتی که در این فضاها به کار برده می‌شود نیز  آشنایی کامل داشته باشد.

مفهوم «لات» و «لوریج در فارکس»، دو نمونه از مهم‌ترین مفاهیم این بازار هستند که باید موردتوجه تریدرها قرار بگیرند. ما قصد داریم در این مقاله به بررسی فرق لات و لوریج بپردازیم. با ما همراه باشید.

لات در فارکس
لوریج در فارکس
حداکثر تا 100 لات
حداکثر تا 1:3000
تنظیم معامله گر تنظیم بروکر
قابل تغییر در هر معامله غیر قابل تغییر در هر معامله
بر اساس واحد ارزی ضریب دارایی

 

فرق لات و لوریج – Lot and leverage

 

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که به‌طور جدی قصد دارند در بازارهای مالی مانند فارکس فعالیت کنند؛ پس ضرورتاً نیاز دارید که اصلی‌ترین تفاوت لات و لوریج را مورد بررسی قرار دهید تا در پروسه انجام معاملاتتان با مشکل مواجه نشوید.

در ادامه به‌طور جامع مفهوم لات و لوریج در فارکس را بررسی می‌کنیم. شما می توانید قبل از ثبت نام در فارکس این مقاله را بخوانید تا بروکر مناسب برای خود را با آگاهی کافی، انتخاب کنید.

 

آشنایی با مفهوم لوریج در معاملات فارکس

حالا که با مفهوم لات به‌صورت کامل آشنا شدید، [برای بررسی فرق لات و لوریج]، باید مفهوم لوریج را نیز بررسی کنید. لوریج یا اهرم ابزاری است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد با استفاده از مقدار کمی سرمایه، معاملات بزرگی انجام دهند.

این ابزار می‌تواند سود و زیان معامله را به‌همان نسبت افزایش دهد، بنابراین استفاده از آن مستلزم دانش و مهارت کافی است. لوریج با استفاده از اعتبار صرافی کار می‌کند.

به‌عنوان مثال، اگر شما 10 دلار سرمایه داشته باشید و با اهرم 10 معامله کنید، بروکر لایت فارکس به شما 90 دلار اعتبار می‌دهد؛ بنابراین، سرمایه شما به 100 دلار افزایش می‌یابد و می‌توانید معامله‌ای با ارزش 100 دلار انجام دهید.

لوریج می‌تواند ابزاری قدرتمند برای افزایش سود به حساب بیاید؛ اما استفاده از آن، خطرات زیادی نیز دارد. اگر معامله شما در خلاف جهت پیش برود، ضرر شما به‌همان نسبت افزایش پیدا می‌کند. به‌همین‌دلیل، معامله‌گران باید قبل از استفاده از لوریج، ریسک‌های آن را به‌خوبی درک کنند.

مفهوم لات و لوریج در فارکس، تفاوت لات و لوریج

 

لات در فارکس به چه معناست؟

لات یکی از مهم‌ترین مفاهیم در بازار فارکس است که برای اندازه‌گیری میزان سرمایه‌گذاری در معاملات ارزی استفاده می‌شود. لات در واقع مقدار مشخصی از یک ارز را نشان می‌دهد و به تریدرها کمک می‌کند تا حجم معاملات خود را به‌راحتی مقایسه کنند.

روش‌های گوناگونی برای اندازه‌گیری واحدهای ارزی در بازار فارکس وجود دارد. در ادامه به بررسی انواع لات می‌پردازیم.

 

🔘لات استاندارد

لات استاندارد واحد اندازه‌گیری حجم معاملات ارز در بازار فارکس است. هر لات استاندارد معادل 100 هزار واحد از یک ارز است. به‌عنوان مثال، یک لات استاندارد از یورو معادل 100 هزار یورو است.

یک پیپ در لات استاندارد برابر با 10 دلار است. این بدان معناست که اگر شما یک لات استاندارد از یورو بخرید و قیمت یورو 1 پیپ افزایش یابد، 10 دلار سود خواهید کرد. و اگر قیمت یورو 1 پیپ کاهش یابد، 10 دلار ضرر خواهید کرد.

لات استاندارد معمولاً در حساب‌های تجاری و حساب‌های بانکی استفاده می‌شود. برای معامله لات استاندارد در فارکس، باید حداقل 25 هزار دلار در حساب خود سرمایه گذاری کنید.

لات استاندارد در بازار بین بانکی نیز استفاده می‌شود. در بازار بین بانکی، جایی که بانک‌ها با یکدیگر معامله می‌کنند، اندازه استاندارد معاملات نیز 100 هزار واحد در ارز پایه است.

 

🔘مینی لات

مینی لات یک نوع لات در بازار فارکس است که ارزشی معادل ده هزار واحد از یک ارز دارد. به‌عنوان مثال، یک مینی لات از یورو معادل ده هزار یورو خواهد بود.

ارزش هر پیپ در مینی لات به‌معنای یک دلار است. به این ترتیب هر تغییر یک پیپ در نرخ ارز به‌معنای کسب یا ضرر یک دلار خواهد بود. با توجه به ارتباط مستقیم بین سود و سرمایه، مینی لات یکی از لات‌های محبوب در میان تریدرهای فارکس است.

این نمونه از لات، این امکان را به معامله‌گران مبتدی می‌دهد که با سرمایه کم و مقدار محدود سرمایه، در حجم معاملات بزرگ‌تر شرکت کنند و از فرصت‌های بیشتر بهره‌مند شوند.

مینی لات به‌دلیل حجم نسبتاً بالا، کم‌تر تحت تأثیر نوسانات بازار قرار می‌گیرد که این ویژگی باعث افزایش پایداری می‌شود.

 

🔘لات میکرو

میکرولات (MicroLot)، به‌عنوان یکی از کوچک‌ترین واحدهای معاملاتی در بازار فارکس، یک انتخاب مناسب برای تریدرها با سرمایه محدود یا افرادی است که ترجیح می‌دهند با حجم کمتری در بازار فعالیت کنند.

این نوع لات شامل 1000 واحد ارز موردنظر است و از نظر ارزش مالی، هر پیپ در این لات به ارزش 10 سنت معادل می‌شود.

معامله‌گرانی که به‌دنبال محدودیت ریسک مالی هستند یا تمایلی به سرمایه‌گذاری بزرگ‌تر ندارند، میکرولات‌ها به‌عنوان یک گزینه مناسب مطرح می‌شوند.

استفاده از میکرولات‌ها به افراد این امکان را می‌دهد که حتی با سرمایه کمتر از مینی لات‌ها و استاندارد، در بازار فارکس فعالیت کنند و به سرمایه‌گذاری کم‌تری نیاز داشته باشند.

ویژگی مثبت دیگر میکرولات‌ها این است که به‌دلیل حجم کوچک‌تر، کمتر تحت‌تأثیر نوسانات بازار قرار می‌گیرند، این موضوع به تریدرها اطمینان می‌دخد و باعث می‌شود سرمایه‌شان کمتر تحت‌تأثیر نوسانات قرار بگیرد و ریسک ضرر کاهش پیدا کند.

 

🔘لات نانو

لات‌ نانو، یک‌دهم اندازه یک میکرو لات و یک‌صدم اندازه یک لات مینی است. به‌عبارت دیگر، هر نانو لات معادل 100 واحد ارز پایه است. وقتی شما یک لات نانو معامله می‌کنید؛ هر پیپ از یک جفت ارز مبتنی بر دلار آمریکا برابر با 0.01 دلار است.

قبلا در بروکر آلپاری حساب نانو ارائه میشد اما در حال حاضر این سرویس قطع شده است و معامله گران تنها امکان استفاده از حساب های استاندارد را دارند که حجم مینی لات و میکرو در آن قابل استفاده است.

 

بررسی رابطه بین لات و لوریج در فارکس

 

لوریج و اندازه لات [دو اصطلاح مهم در فارکس هستند] که هر تریدر فارکس باید برای موفقیت در معاملات خود آن‌ها را درک کند. این دو مفهوم با هم ارتباط تنگاتنگی دارند که همین مسئله باعث سردرگمی تریدرهای تازه‌کار می‌شود.

در اینجا برخی از تفاوت‌های آن‌ها آورده شده است:

  • اندازه لات: اندازه لات اساساً مقدار واحد ارزی است که شما در هر معامله خرید یا فروش می‌کنید؛
  • لوریج: لوریج مقداری است که شما از کارگزار خود قرض می‌گیرید تا با سرمایه خود معامله کنید؛
  • اندازه لات فارکس عمدتاً با واحد پول نمایش داده می شود؛ به‌عنوان مثال ۱۰۰ هزار یا 1000 واحد؛
  • لوریج با نسبت نمایش داده می‌شود؛ به‌عنوان مثال 1:10 یا 1:1000.

محدودیت‌های مربوط به اندازه لات و لوریج عبارت‌اند از:

  • حداکثر اندازه لات در معاملات فارکس ۱۰۰ هزار واحد است که لات استاندارد است؛
  • حداقل اندازه لات یک لات نانو است که معادل 100 واحد است؛
  • در مورد لوریج، شما می توانید تا 1:5000 را انتخاب کنید و حداقل آن 1:1 است.

شما در هنگام انجام معاملات بهتر می‌توانید فرق لات و لوریج را مورد بررسی قرار دهید.

 

⭐مثالی برای درک رابطه لات و لوریج

فرض کنید اندازه لات استاندارد 100 هزار دلار است. در این صورت، ارزش هر پیپ، 10 دلار است. به‌عبارت دیگر، اگر قیمت یک جفت ارز یک پیپ افزایش یا کاهش یابد، ارزش یک لات استاندارد نیز 10 دلار افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

حال، اگر حساب شما 10 هزار دلار داشته باشد و از لوریج 150:1 استفاده کنید، در واقع یک میلیون و پانصد هزار دلار در اختیار دارید؛ بنابراین، می توانید 15 لات استاندارد (1500000 دلار / 100000 دلار در هر لات) معامله کنید.

 

نظر نویسنده درباره لات و لوریج در فارکس

 

لات اندازه حجم معاملات در فارکس است. هر لات معادل یک قرارداد استاندارد برای خرید یا فروش یک جفت ارز است. اندازه لات‌ها می‌توانند از یک لات استاندارد (۱۰۰ هزار واحد) تا یک لات میکرو (1000 واحد) متغیر باشند.

لوریج ابزاری است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد با استفاده از مقدار کمی سرمایه، معاملات بزرگی انجام دهند. لوریج با نسبتی بیان می‌شود که به‌عنوان مثال 1:100 یا 1:5000 است.

در این مثال، 1 نشان‌دهنده سرمایه معامله‌گر و 100 یا 5000 نشان‌دهنده مقدار پولی است که کارگزار به معامله‌گر قرض می‌دهد.

تفاوت اصلی بین لات و لوریج در این است که لات اندازه حجم معاملات را تعیین می کند؛ در‌حالی‌که لوریج اندازه سرمایه موردنیاز برای انجام آن معاملات را تعیین می‌کند.

سوالات متداول

چند نوع لات در بازار فارکس وجود دارد؟

لات در بازار فارکس به اندازه‌های استاندارد، مینی، میکرو و نانو تقسیم می‌شوند.

لات و لوریج چه تفاوتی با هم دارند؟

لات واحد اندازه گیری حجم معاملات است اما لوریج مربوط به اعتبار بروکر است که به افزایش حجم معاملات کمک می کند.

درج نظر